Słownik

następne »
znajdź termin     

samoświadomość (ang. self-awareness), proces zdawania sobie sprawy z autobiograficznego charakteru osobiście doświadczanych zdarzeń.

sen nie-REM (ang. nonREM ssleep, NREM), okres, w którym śpiący nie wykazuje REM (tzn. szybkich ruchów oczu); charakteryzuje się mniejszą ilością marzeń sennych niż sen REM.

szybkie ruchy oczu (ang. rapid eye movement, REM), wiarygodny, behawioralny sygnał, że aktywność psychiczna śpiącego koncentruje się wokół marzenia sennego.

środek psychotropowy (ang. psychoactive drug), substancja chemiczna, która wpływa na procesy psychiczne i zachowanie, zmieniając świadome zdawanie sobie sprawy z rzeczywistości.

świadomość (ang. consciousness), stan, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych i środowiska zewnętrznego.

teoria wyłaniania się i interakcji (ang. emergent-interaction theory), pogląd na zagadnienie relacji między ciałem i umysłem, oparty na pięciu głównych hipotezach: a) czynności mózgu wywołują stany umysłowe, które jednak są czymś różnym od stanów mózgu i nie dają się w pełni do nich sprowadzić; b) umysł i świadome doświadczenie interpretuje się jako wyłaniające się właściwości czynności mózgu; c) zjawisko "doświadczenia wewnętrznego" jest wyższego rzędu wyłaniającą się właściwości ą mózgu, który jest zorganizowany w hierarchię coraz większej regulacji i kontroli wyższych poziomów nad niższymi; d) mózg i umysł oddziałują wzajemnie na siebie; e) świadomy umysł wywiera na mózg wpływ przyczynowy na najwyższym poziomie w dziedzinie kontroli nad zachowaniem i kierowania nim.

tolerancja (ang. tolerance), zmniejszenie skuteczności danego środka wskutek ciągłego zażywania go.

treść jawna (ang. manifest content), we freudowskiej analizie marzeń sennych powierzchowna treść marzenia sennego, taka, jaką pamiętamy; zakłada się, że maskuje ona prawdziwe znaczenie snu.

treść utajona (ang. latent content), we freudowskiej analizie marzeń sennych, ukryta, rzeczywista treść marzenia sennego.

uzależnienie fizjologiczne (ang. physiological dependence), proces, w którym organizm przystosowuje się do danego środka i uzależnia się od niego, po części wskutek niedoboru neuroprzekaźników, spowodowanego częstą obecnością tego środka.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia