Słownik

następne »
znajdź termin     

podwójne związanie (ang. double bind), sytuacja, w której dziecko otrzymuje od rodzica wielorakie, wzajemnie sprzeczne przekazy; hipotetycznie, czynnik sprzyjający reakcjom schizofrenicznym.

strach (ang. fear), racjonalna reakcja emocjonalna na obiektywnie rozpoznane zagrożenie zewnętrzne, które może popchnąć jednostkę do ucieczki lub ataku w samoobronie.

stygmat, piętno (ang. stigma), negatywna reakcja ludzi na jednostkę lub grupę z powodu jakiejś domniemanej niższości lub potępianej odmienności; również to, czego doświadcza obiekt stygmatyzacji.

urojenie (ang. delusion), fałszywe przekonanie utrzymujące się pomimo niezgodności z faktami i brakiem poparcia społecznego; może wypływać ze źródeł nieświadomych i pozornie służyć potrzebom osobistym, takim jak uniknięcie poczucia winy czy podniesienie szacunku do samego siebie.

wyuczona bezradność (ang. learned helplessness), ogólny wzorzec zmian reakcji na przykre bodźce wskutek uprzedniego doświadczenia braku wpływu na oddziaływanie innych przykrych bodźców; pojęcie wprowadzone przez Martina Seligmana.

zaburzenie afektywne (ang. affective disorder), zaburzenie, którego główne objawy wiążą się z zakłóceniami nastroju, takimi jak nadmierna depresja, nadmierne podniecenie, albo oba na raz.

zaburzenie dwubiegunowe (ang. bipolar disorder), zakłócenie nastroju cechujące się naprzemiennymi okresami manii i depresji.

zaburzenie dysocjacyjne (ang. dissociative disorder), reakcja psychiczna, w której jednostka doświadcza nagłych, okresowych odmiennych stanów świadomości w formie znacznych ubytków pamięci lub utraty tożsamości osobistej.

zaburzenie lęku uogólnionego (ang. generalized anxiety disorder), zaburzenie, w którym jednostka doznaje lęku utrzymującego się co najmniej przez miesiąc, nie związanego z konkretnym przedmiotem lub sytuacją.

zaburzenie neurotyczne (ang. neurotic disorder), zaburzenie psychiczne, w którym jednostka nie wykazuje oznak patologii mózgowej, ani głębokiej irracjonalności myślenia, nie łamie też podstawowych norm, doświadcza jednak subiektywnego cierpienia, zwłaszcza lęku.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia