Słownik

następne »
znajdź termin     

podejście idiograficzne (ang. idiographic approach), podejście metodologiczne w badaniu procesów osobowościowych, w którym kładzie się nacisk na zrozumienie unikatowych aspektów osobowości każdej jednostki, a nie na wspólne wymiary, na których można jednostki mierzyć.

podejście nomotetyczne (ang. nomothetic approach), podejście metodologiczne w badaniu procesów osobowościowych, w którym kładzie się nacisk na wyodrębnienie uniwersalnych wymiarów cech lub regularnych związków pomiędzy różnymi aspektami funkcjonowania osobowości.

potwierdzenie behawioralne (ang. behavioral confirmation), proces polegający na tym, że ludzie zachowują się w sposób wywołujący u innych specyficzne, oczekiwane reakcje, a następnie wykorzystują te reakcje do potwierdzenia przekonań o sobie samych.

psychodynamiczne teorie osobowości (ang. psychodynamic personality theories), teorie osobowości oparte na wspólnym założeniu, że osobowość jest kształtowana a zachowanie motywowane przez potężne siły wewnętrzne.

psychologia analityczna (ang. analytic psychology), pogląd na psychikę jako konstelację dopełniających się sił wewnętrznych pozostających w równowadze; zaproponowany przez Carla Junga.

samoocena (ang. self-esteem), uogólniona postawa ewaluatywna w stosunku do samego siebie, która wpływa zarówno na nastrój, jak i zachowania oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych.

samourzeczywistnienie (ang. self-actualization), pojęcie z psychologii osobowości odnoszące się do stałego dążenia osoby do realizacji swojego potencjału i rozwijania wrodzonych talentów i możliwości; wielu psychologów humanistycznych uważa potrzebę samourzeczywistnienia za najbardziej podstawową z ludzkich potrzeb; pojęcie opracowane przez Carla Rogersa i Abrahama Maslowa a wcześniej przez Carla Junga.

samoutrudnianie (ang. self-handicapping), wypracowywanie - w przewidywaniu niepowodzenia - takich zachowań i wyjaśnień, które minimalizują brak zdolności jako jego możliwą przyczynę.

samowiedza (ang. self-construct), zespół przekonań i wartości odnoszących się do własnego funkcjonowania osobistego jednostki; także psychologiczne pojęcie własnego "ja" z cechami charakterystycznymi, które wpływają na myślenie, uczucia i działanie.

somatotyp (ang. somatotype), kategoria opisowa, klasyfikująca ludzi na podstawie kilku wyrazistych cech fizycznych z założeniem ich powiązania z cechami osobowości.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia