Słownik

następne »
znajdź termin     

mapa umysłowa (ang. mental map), reprezentacja poznawcza przestrzeni fizycznej.

model poznawczy (ang. cognitive model), psychologiczny model procesów umysłowych pośredniczących pomiędzy bodźcami na wejściu a reakcjami na wyjściu.

model przetwarzania informacji (ang. information-processing model), powszechne podejście w badaniu procesów poznawczych oparte na założeniu, że wszystkie formy poznania (takie jak pamięć, percepcja i struktura wiedzy) można zrozumieć poprzez analizę części składowych; operacje są wykonywane na napływających informacjach i stanowią serię stadiów uporządkowanych w hierarchię przetwarzania od prostszych do bardziej złożonych.

model rozproszonego przetwarzania równoległego (ang. paralell distributed processing model, PDP), model umysłu oparty na założeniu, że informacja jest przetwarzana w systemie rozproszonym, interaktywnym i równoległym, który wykonuje równocześnie rozmaite czynności przez pobudzanie lub hamowanie połączeń między przetwarzającymi jednostkami; nazywany także koneksjonizmem.

myślenie (ang. thinking), złożony umysłowy proces tworzenia nowych reprezentacji umysłowych przez przekształcanie dostępnych informacji.

myślenie autystyczne (ang. autistic thinking), osobisty, idiosynkratyczny proces obejmujący fantazję, marzenie na jawie, reakcje nieświadome i idee nie poddające się sprawdzianowi rzeczywistości zewnętrznej.

myślenie grupowe (ang. group think), w podejmowaniu decyzji przez grupę, skłonność do odsiewania niepożądanych informacji tak, by osiągnąć konsensus, szczególnie jeśli jest to zgodne z punktem widzenia przywódcy; pojęcie opracowane przez Irvinga Janisa.

myślenie realistyczne (ang. realistic thinking), myślenie oparte na dostosowaniu poglądów do rzeczywistości wymogów sytuacyjnych, ograniczeń czasowych i reguł operacyjnych oraz na trafnej ocenie własnych zasobów osobistych (w przeciwieństwie do myślenia autystycznego).

nastawienie umysłowe (ang. mental set), tendencja do reagowania na nowy problem w sposób stosowany przy problemie poprzednim.

nauka o poznawaniu (ang. cognitive science), interdyscyplinarna dziedzina badania systemów i procesów informacjnych.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia