Zapytaj matrixa

Forum dyskusyjne Zapytaj Matrixa zostało otworzone przede wszystkim dla osób, które chcą poszerzać horyzonty i wymieniać się ciekawymi spostrzeżeniami na temat fizyki. Oczekujemy, że zadawane pytania będą służyły właśnie tym celom. Uprzedzamy, że na pytania o charakterze "rozwiąż za mnie problem" bądź na pytania już zadane na forum Morpheus nie będzie udzielać odpowiedzi.

zadaj pytanie


Przez co nie przenika pole magnetyczne

rybonet@poczta.onet.pl: Czy istnieje (czy znamy już) materiał przez który NIE "przenika" pole magnetyczne, taki "izolator", "bariera", coś co odbije pole magnetyczne?

-------------- "ekran"
|||
|||
======|||===== "bariera"
\\|||||||//
_________
|____N____| magnes
|____S____|

(ad. światła - jeśli przesłonimy ręką światło z latarki, to światło nie przeniknie przez nasze palce, czyli palce są "barierą" dla światła. itd.)

Morpheus: Tak, są to nadprzewodniki. Nadprzewodniki poza tym że mają zerowy opór elektryczny nie pozwalają też wniknąć w siebie polu magnetycznemu - efekt Meissnera.

skomentuj

Transformacja z układu inercjalnego do wirującego

kuba: Jak wygląda transformacja z układu inercjalnego do układu wirującego. Czy mogę znaleźć informacje na ten temat w podstawach fizyki albo gdzies w internecie?

Morpheus: Wikipedia dobra na wszystko:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rotating_reference_frame.
Są tam tranformacje prędkośći i przyspieszenia z układu inercjalnego do wirującego.

skomentuj

Składanie pręðkości bliskich światłu

Kozon: W jaki sposob mozna obliczyc wzgledna predkosc cial poruszajacych sie z predkosciami bliskimi predkosci swiatla, w kieunkach prostopadlych?

Morpheus: Oto wzorki na transformację dowolnej prędkośći u=(u_x,u_y,u_z), do układu poruszającego się w kierunku x z prędkością v.

u'_x = (u_x - v) / (1 - u_x v / c^2)
u'_y = uy / [(1 - u_x v / c^2) gamma(v)]
u'_z = uz / [(1 - u_x v / c^2) gamma(v)]

Jeśli prześledzisz wyprowadzenie wzoru na dodawanie prędkości w Podstawach Fizyki Resnicka, Halliday'a, walkera (tom 4 str 165) gdy są one równoległe, to powinieneś być w stanie wyprowadzić też te powyższe ogólniejsze związki.

skomentuj

Czy masa całego wszechświata rośnie?

lemoor: Ze szczególnej teorii względności wynika, że wraz ze wzrostem prędkości rośnie masa. Jednak wiadomo, że ruch jest względny, zatem jeżeli jakikolwiek obiekt poruszałby się, powinna wzrosnąć masa całego wszechświata! Jednak tak nie jest. Dlaczego?

Morpheus: NIe wiem skąd Twoja pewność, że masa miałaby wzrosnąc. Przecież różne ciała we wszechświecie poruszają się w różnych kierunkach z róznymi prędkościami więc mogłoby się zdarzyć, że jak ty teraz zaczniesz się poruszać to prędkości wiekszej liczby mas zmaleją niż wzrosną wtedy zgodnie z Twoją argumentacją masa wszechświata powinna spadnąc!

Tak czy inaczej, powiedzenie ze zgodnie ze STW wraz ze wzrostem prędkości rośnie masa jest pewnym uproszczeniem. Rośnie niewątpliwie energia, ale oczywiście masa spoczynkowa ciał się nie zmienia. Więc masa spoczynkowa wszechświata w sytuacji która opisałeś się nie zmieni. Natomiast jeśli stwirdzisz, że dla ciebie masa to zawsze energia/c^2 to rzeczywiście będziesz musiał stwierdzić, że masa wszechświata się w takiej sytuacji zmienia. Ale czy to takie dziwne...

skomentuj

Drgające ukłądy elektryczne i mechaniczne

tomek: mam pytanie jak p-orownac zaleznosci ukladu elektrycznego i drgajacego, skoro uklad drgajacy to uklad tez elektryczny. moze nie moge zrozumiec tego wiec prosze o odpowiedz. moj mail awokado41@wp.pl
z gory dziekuje i pozdrawiam. tomek

Morpheus: Odsylam do naszego aneksu:
http://aneksy.pwn.pl/podstawy_fizyki/?id=782

skomentuj

Zmiana biegunów ziemi

marfin: czy zmiana biegunów ziemi odwraca ruch wirowy planety (jak tak to dlaczego)

Morpheus: Na szczęście aż takiej katastrofy nie ma. Zmiana biegunów pola magnetycznego związana jest ze skomplikowanymi procesami przepływyu materii w jądrze ziemi i nie wpływa wogóle na ruch wirowy Ziemi. Zmiana kierunku wirowania ziemi wiązałaby się ze zmianą jej momentu pędu a Ziemia sama nie potrafii tego zrobić (zada zachowania momentu pędu) - musiałoby w nią coś dużego uderzyć...

skomentuj

Zmiana biegu

jerzy.dunaj@gmail.com: czy w pojeździe mechanicznym (np auto)
zmiana kół na większe powoduje (przy takim samym momencie obrotowym osi) zwiększenie szybkości pojazdu?

Morpheus: To po prostu inny sposób na zmianę biegu. Więc to tak jakbyś zmienil bieg w samochodzi z 3 np na 4. Dzięki temu możesz jechać szybciej ale masz gorsze przyspieszenie.

skomentuj

Ruch ciała z uwzględnieniem oporu powietrza

ziela: Rzucam pionowo w górę piłkę z prędkością początkową Vo (piłka ma masę "m"). Na piłkę działa siła oporu dana wzorem F=-kV (gdzie F i V sa wielkosciami wektorowymi). Jakie jest równanie ruchu tej pilki? m*d^2x/dt^2 = ()mg + ()k*dx/dt. Jakie znaki powinny być wstawione w nawiasach? Wiem jak rozwiązać to równanie, ale nie wiem właśnie jakie znaki powinienem wstawić.

Według mnie jeśli obiorę sobie układ współrzędnych związany z Ziemią i z osią OX skierowaną w górę, to powinienem mieć następujące rozwiązanie:
ma + mg + (-kV)=0 (tu narazie a,g,V przyjmuje jako wiekosci wektorowe)

a bez wektorow wedlug mnie powinno byc tak:
-ma - mg - kV = 0
bo wektory a i g sa skierowane w kierunku ujemnych x, a wektor V w dodatnim kierunku, wiec rownaie ruchu w moim rozwiazaniu przyjmuje postac: m*d^2x/dt^2 = -mg - k*dx/dt

Natomiast w odpowiedziach mam: m*d^2x/dt^2 = mg - k*dx/dt

Jak powinienem zapisać to poprawnie: tak jak w odpowiedziach, czy inaczej? I dlaczego tak jest? Co w moim rozumowaniu jest niepoprawne?

Morpheus: Jeśli oś przyjmiesz skierowaną w górę to równanie ma postać:

m*d^2x/dt^2 = -mg -k*dx/dt,

gdyż zarówno siła grawitacji przyspiesza cię przeciwną stronę osi a siła oporu zawsze musi być przeciwna do prędkości z jaką porusza się ciało. Prawdopodobnie w odpowiedziach przyjeli, że oś OX jest skierowana w dół wtedy ich równanie jest tez OK.

skomentuj

Wrażliwi mężczyzni

abc: Dlaczego mężczyźni są bardziej wrażliwi na promieniowanie jonizujące niż kobiety?

Morpheus: To ciekawe, nie wiedzialem. Moge tylko spekulowac.
Czlowiek ma 23 pary chromosomow, przy czym u kobiety chromosomy nalezace do tej samej pary koduja te same funkcje zyciowe i przez to sa bardziej odporne na mutacje. Natomiast u mężczyzn jedna z par jest para chromosomow XY, ktore roznia sie od siebie i dana funkcja zyciowa (np. rozroznianie barw) jest kodowana tylko przez jeden chromosom z pary. Wiec jak zajdzie mutacja w jednym z nich to komorka nie bedzie juz w stanie wypelniac danej funkcji (i stad np. wiecej daltonistow wsrod mezczyzn)

Promieniowanie jonizujace powoduje u czlowieka mutacje a w zwiazku z powyzszym jest bardziej niebezpieczne dla mezczyzn (ale glowy nie daje za to rozumowanie)

skomentuj

Jadro ziemi

mind...: Czy jądro Ziemi ma kształt kuli i jemu zawdzięczamy bieguny i pole magnetyczne?
Jeśli tak jest,to dlaczego nie udaje się namagnesować kulki z łożyska?
Czy w takim razie "ktoś" ingerował w jądro naszej planety w taki sposób,żeby stało się niejednorodne,mimo że jest płynne?

Morpheus: Jadro ziemi dzieli sie na dwie czesci - jadro wewnetrzne jest cialem stalym, a jadro zewnetrzne jest plynne. To wlasnie plynne jadro zewnetrzne i tworzace sie w nim w wyniku pradow konwekcyjnych wiry sa prawdopodobnie odpowiedzialne za ziemskie pole magnetyczne.

Co do kulki z łożyska, to nie wiem. Wydaje mi sie że jednak jakbyś dużym polem ją potraktował to chyba by się namagnesowała.

Co do "ktosia" jesli dobrze rozumiem twoj argument, ten ktos musiałby ingerowac ciągle. Podejrzewam że tym ktosiem jest po prostu spadek temperatury wraz z oddalaniem się od środka ziemi i powsatające w związku z tym prądy konwekcyjne.

skomentuj

dalej »


zadaj pytanie

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88