Zapytaj matrixa – komentarze

Czy masa całego wszechświata rośnie?

lemoor: Ze szczególnej teorii względności wynika, że wraz ze wzrostem prędkości rośnie masa. Jednak wiadomo, że ruch jest względny, zatem jeżeli jakikolwiek obiekt poruszałby się, powinna wzrosnąć masa całego wszechświata! Jednak tak nie jest. Dlaczego?

Morpheus: NIe wiem skąd Twoja pewność, że masa miałaby wzrosnąc. Przecież różne ciała we wszechświecie poruszają się w różnych kierunkach z róznymi prędkościami więc mogłoby się zdarzyć, że jak ty teraz zaczniesz się poruszać to prędkości wiekszej liczby mas zmaleją niż wzrosną wtedy zgodnie z Twoją argumentacją masa wszechświata powinna spadnąc!

Tak czy inaczej, powiedzenie ze zgodnie ze STW wraz ze wzrostem prędkości rośnie masa jest pewnym uproszczeniem. Rośnie niewątpliwie energia, ale oczywiście masa spoczynkowa ciał się nie zmienia. Więc masa spoczynkowa wszechświata w sytuacji która opisałeś się nie zmieni. Natomiast jeśli stwirdzisz, że dla ciebie masa to zawsze energia/c^2 to rzeczywiście będziesz musiał stwierdzić, że masa wszechświata się w takiej sytuacji zmienia. Ale czy to takie dziwne...


Twój komentarz:
Wpis:
Podpis:

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88