Linki edukacyjne - chcę wiedzieć więcej!

PRZYGODA Z CZĄSTKAMI - interaktywna podróż po świecie kwarków, neutrin, antymaterii, dodatkowych wymiarów, ciemnej materii, akceleratorów i detektorów cząstek.

APLETY JAVY - FIZYKA - interaktywne aplety Javy, prezentujące podstawowe prawa z różnych działów fizyki: mechaniki, fal, elektrodynamiki, teorii względności i fizyki kwantowej.

WIRTUALNY WSZECHŚWIAT - portal edukacyjny dotyczący różnych dziedzin nauki, w tym fizyki, astronomii i matematyki. Zawiera ogromną ilość ciekawych materiałów edukacyjnych, w tym wiele książek popularno-naukowych dostępnych w całości lub w obszernych fragmentach.

WIKIPEDIA - wolna encyklopedia internetowa; zawiera między innymi wiele haseł z matematyki i fizyki.

HISTORIA FIZYKI - slajdy ze wspaniałego wykładu prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego. Historia fizyki od czasów prehistorycznych do fizyki XX wieku.

DELTA - popularny miesięcznik matematyczno-fizyczno-astronomiczny redagowany z myślą o spragnionych wiedzy licealistach i studentach. Delta zawiera niezwykle ciekawe artykuły oraz niestandardowe zadania z fizyki i matematyki. Na stronie znajduje się między innymi wybór numerów archiwalnych Delty.

AKADEMICKA TELEWIZJA NAUKOWA - Akademicka Telewizja Naukowa jest kanałem telewizyjnym o profilu naukowym, emitowanym przez Internet. Została stworzona w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Poza bieżącym programem dostępne są programy archiwalne, w tym około 100 programów o tematyce fizyczno-astronomicznej.

ASTRONET - polski portal astronomiczny. Na stronie można znaleźć wiadomości o wydarzeniach związanych z astronomią i astronautyką, informacje o aktualnych odkryciach i wydarzeniach naukowych, jak również zapowiedzi ciekawych zjawisk astronomicznych, galerię zdjęć o tematyce astronomicznej, forum dyskusyjne oraz linki do stron astronomicznych.

CEGŁY I CEMENT NATURY - krótki przegląd podstawowych cząstek i oddziaływań we wszechświecie.

CERN - polska strona europejskiej organizacji badań jądrowych CERN.

OD ATOMU RUTHEFORDA DO ATOMU SCHRÖDINGERA - rozwój obrazu atomu w początku XX wieku, który doprowadził do powstania mechaniki kwantowej.

FESTIWAL NAUKI - Strona główna warszawskiego festiwalu nauki. Informacje o organizowanych imprezach i linki do stron festiwali nauki w innych miastach.

OLIMPIADA FIZYCZNA - Strona główna olimpiady fizycznej; regulamin olimpiady, adresy komitetów, laureaci ostatnich olimpiad i wybrane zadania z ostatnich olimpiad.

HALLIDAY, RESNICK, WALKER - angielskojęzyczny aneks internetowy wydawnictwa Wiley do książki Podstawy fizyki (Fundamentals of Physics). Interaktywne rozwiązania zadań z książki, symulacje oraz interaktywne ilustracje dotyczące materiału z całego zakresu podręcznika.

WORLD OF PHYSICS - bardzo obszerna encyklopedia fizyki z bogatym układem hyperlinków. Każdy może wnieść wkład w jej rozwój, gdyż jest jeszcze sporo nieopracowanych haseł. Poza encyklopedią fizyki, istnieją również analogiczne encyklopedie astronomii, chemii, matematyki oraz zbiór biografii naukowców.

HOW STUFF WORKS - wspaniała strona ze szczegółowymi opisami działania wielu urządzeń, z jakimi się możesz spotkać w życiu codziennym (wyświetlacze ciekłokrystaliczne, instrumenty muzyczne, nagrywarki CD, lodówki...)

NOBEL PRIZE - oficjalna strona fundacji noblowskiej; zawiera informacje o laureatach nagrody Nobla i ich dokonaniach. Są również artykuły, symulacje i gry.

PHYSICS 2000 - bardzo ciekawa i ładnie zrobiona interaktywna podróż po fizyce współczesnej.

PHYS NET - EDUCATION - edukacyjny dział portalu PhysNet, zawierający linki do wielu materiałów z fizyki na poziomie uniwersyteckim, podzielone tematycznie: książki z fizyki on-line, symulacje fizyczne, wykłady z fizyki.

PHYSICS FAQ - często zadawane pytania z fizyki, pogrupowane według dziedzin, ze szczególnym naciskiem na fizykę współczesną.

PHYSICS FORUM - forum dyskusyjne o fizyce, matematyce i innych naukach.

MY PHYSICS LAB - interaktywne symulacje w Javie układów mechanicznych, w tym kilku układów o dynamice chaotycznej.

PHYSICS APPLETS - interaktywne aplety Javy, prezentujące podstawowe prawa z różnych działów fizyki: mechaniki, elektrodynamiki, termodynamiki. Ładna oprawa graficzna.

VIRTUAL PHYSICS LABORATORY - strona z apletami w Javie dotyczącymi zagadnień mechaniki, fal, optyki, elektromagnetyzmu i termodynamiki.

PHYSICS SIMULATIONS - strona zawierająca najpełniejszy zestaw symulacji fizycznych w Javie. Znajdują się na niej kopie symulacji z różnych stron w sieci.

HISTORY OF PHYSICS - strona z ogromnie bogatym zestawem linków do stron związanych z historią fizyki od czasów starożytnych do współczesnych. Linki są szczegółowo podzielone według działów fizyki.

NIST - CONSTANTS & UNITS - strona amerykańskiego narodowego instytutu standardów i technologii, zawierająca świeże i wiarygodne dane dotyczące naszej znajomości podstawowych stałych fizycznych.

E-PRINT ARCHIVE - największa baza wolnodostępnych naukowych artykułów z fizyki, matematyki i informatyki. W większości są to artykuły dotyczące współczesnych badań, ale wiele jest też artykułów przeglądowych i artykułów o nastawieniu dydaktycznym.

PARTICLE DATA GROUP - strona poświęcona fizyce cząstek elementarnych współtworzona przez największe instytuty na świecie. Zawiera bardzo szczegółowe informacje o współczesnych badaniach cząstek elementarnych, jak również dział edukacyjny.

CERN - strona największego na świecie laboratorium cząstek elementarnych, mieszczącego się pod Genewą. Zawiera również dział edukacyjny.

PHYSICS PROBLEMS - strona z bardzo ciekawymi i trudnymi zadaniami z fizyki. Co miesiąc ogłaszane jest jedno nowe zadanie.

PHYSICS QUIZ - strona zawierająca różnorodne zadania z fizyki w formie testowej, a także linki do wielu stron z zadaniami i problemami z fizyki.

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88