Najważniejsze terminy

znajdź termin     
antropozofia

mistyczno-religijna wizja człowieka i świata, propagowana przez R. Steinera; antropozofia jest drogą poznania, która to, co duchowe w istocie ludzkiej, pragnie prowadzić ku temu, co duchowe we wszechświecie; opiera się na przesłankach panteistycznych oraz wierze w reinkarnację.

inkontrologia

współczesny nurt pedagogiki humanistycznej nawiązujący do filozofii dialogu, dotyczący warunków i możliwości spotkania między wychowawcą a wychowankiem.

karma

prawo samostwarzającego się losu człowieka, któremu podlega dusza.

spirytyzm

wiara w możliwość nawiązywania kontaktu z duchami osób zmarłych za pośrednictwem mediów.

szkoła waldorfska, szkoła typu Waldorf

prywatna, niezależna od systemu szkół państwowych, ich programów i rozwiązań organizacyjno-prawnych; typ szkoły stworzony przez R. Steinera, pierwsza tego typu szkoła powstała w 1919 r. w Stuttgarcie przy fabryce papierosów Waldorf – Astoria; szkoła waldorfska jest instytucją wolną w podwójnym znaczeniu: 1) niezależności od państwa i gospodarki, 2) podporządkowania procesów edukacyjnych ideałowi wolności.

teozofia

nurt światopoglądowy o charakterze okultystycznym głoszący możliwość poznania tajemnic świata boskiego za pomocą szczególnego oświecenia, które uzyskują wybrani ludzie przez ezoteryczną inicjację.

wychowanie okultystyczne

rozumienie człowieka i jego uniwersum możliwe dzięki nauce o reinkarnacji, w której człowiek jest wiecznym duchem wcielającym się w ciało własne, a po śmierci w ciało innej osoby; wychowawcy powinni znać zasady metamorfozy kształtu i istoty człowieka, by w kontakcie z rozwijającym się ludzkim bytem wspierać poprzez wychowanie jego kolejne narodziny; szereg wskazań dla wychowania okultystycznego sformułował R. Steiner.

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88