Zadania do wykonania

  1. Zrekonstruuj omówione przez B. Milerskiego sposoby pojmowania pedagogiki religii. Na tej podstawie ustal dlaczego środowiska katolickie bardziej skłaniają się ku pojmowaniu pedagogiki religii jako kierunku badań w ramach teologii i zarazem jej nauki pomocniczej, będącej uzupełnieniem katechetyki i częścią teologii pastoralnej; środowiska ewangelickie natomiast skłonne są traktować pedagogikę religii jako kierunek badań i dyscyplinę naukową o charakterze teologicznym, wytwarzającą podstawową wiedzę humanistyczną i społeczną oraz dodatkowo wiedzę stosowaną.
  2. Porównaj trzy główne nurty, które ujawniły się w badaniach procesów edukacji religijnej w Polsce w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Chodzi o:
    • zakorzenioną w polskiej tradycji teologicznej wizję uprawiania katechetyki jako subdyscypliny teologii pastoralnej, otwartej na dorobek innych nauk;
    • podejmowanie zagadnień edukacji religijnej w kontekście analiz teoretycznych podstaw pedagogiki i wychowania;
    • podejście pedagogiczno-religijne.
  3. Odtwórz przesłanki i twierdzenia, na których zbudowana jest pedagogika religii. Porównaj znaczenia edukacji, które w tych przesłankach się pojawiają (proces odnowy życia, egzystencjalna hermeneutyka tekstów, hermeneutyka doświadczeń, dialog).

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88