Najważniejsze terminy

następne »
znajdź termin     
dialogiczność istnienia osobowego

relacja, w której fakty duchowe nie wykluczają lecz zakładają rzeczywistość osobową na wszystkich poziomach: od cielesnego i materialnego aż do zmysłowego, od biologicznego aż do psychologicznego; personalizm uznaje także rzeczywistość środowiska, w którym dokonuje się osobowa egzystencja, i które również ma swoje znaczenie dla rozwoju osoby.

osoba

„pochodzi od zwrotu „o sobie” (samym): w pojęciu tym zawarte jest stwierdzenie o człowieku jako człowieku, w jego formie, indywidualności, w jego sposobie życia jako bytu osobnego, oddzielonego od rzeczy i od otoczenia, jednostkowego i niepowtarzalnego”;
„osoba jest istnieniem uformowanym na podstawach wewnętrzności, zdeterminowanym przez ducha i działającym w duchu”.

personalizm

  • nazwa kierunków filozoficznych i pedagogicznych przyjmujących za podstawę swoich teorii swoiście rozwijaną problematykę osobowości ludzkiej pojmowanej metafizycznie. Dotyczy ona m.in. pojęcia osobowości, jej roli w świecie współczesnym, warunków rozwoju, stosunku człowieka do jego wytworów, do techniki, pracy, kultury, sztuki i życia społecznego;
  • doktryna podkreślająca autonomiczną wartość człowieka jako osoby i postulująca jej pełną afirmację; programy działań wspierających rozwój osoby ludzkiej, podporządkowujące wartości ekonomiczne i techniczne – wartościom osobowo-duchowym;
  • doktryna o osobowości, która stawia sobie jako zadanie wykazać za pomocą racji logicznych i moralnych, że poznanie osoby jako świadomości i woli jest fundamentem wszystkich poznań ludzkich.

personalizm historyczny

nurt personalizmu, według którego człowiek jest osobą, ponieważ ma on swoją wartość zaznaczającą się i zdobytą w historii; proces „stawania się osobą” jest nieskończony i ciągły.

personalizm metafizyczny

nurt personalizmu, w którym traktuje się człowieka jako osobę, gdyż jest on w relacji do Boga, mając z nim oryginalną łączność manifestującą się zwłaszcza w jego sumieniu.

personalizm społeczny

filozofia zaangażowana społecznie (przez analogię do marksizmu), wnosiła ona ferment rewolucyjny, odrodzeniowy i humanistyczny.

personalizm teologiczny

zob. personalizm metafizyczny.

rewolucja personalistyczna

rewolucja dokonująca się na bazie dobrej woli; personalizm głosi rewolucję duchową i pokojową, odrzucając przemoc lub powstanie zbrojne.

rozumność

działanie człowieka wyrażające się w intelektualnym poznaniu i zdolności do samokierowania sobą (autodeterminacji).

społeczność

zbiorowość ludzi, która powstaje przeważnie z motywów racjonalnych i ze względu na osiągnięcie jakiegoś konkretnego celu, będącego poza samą społecznością.

wewnętrzność osoby

specyficzna sfera osobowego istnienia człowieka, która jest złączona z wymiarem wewnętrznym; R. Guardini wyróżnia trzy poziomy osobowego istnienia człowieka: formę, osobę, osobowość i wewnętrzność osoby, która wyraża się także przez wolność.

wolność

konsekwencja rozumności, która owocuje w samodecydowaniu; J. Maritain wyróżnia wolność wyboru i wolność wewnętrzną.

następne »

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88