Zadania do wykonania

  1. Scharakteryzuj funkcje szkoły wyróżnione przez Richarda Rorty’ego. Dlaczego funkcje te pozostają na ogół w konflikcie? Czy zasadny jest pogląd Anny Brzezińskiej, „że ten rodzaj napięcia zdaje się być wpisany w funkcjonowanie szkoły jako instytucji”?
  2. Porównaj dwie formy nauczania: jednostkową oraz system klasowo-lekcyjny. Jakie są walory, a jakie wady każdej z tych form? Dlaczego system klasowo-lekcyjny wpisał się w szkolnictwo „na wieki”?
  3. Zapoznaj się z książką Ivana Illicha Społeczeństwo bez szkoły (Warszawa 1976). Odtwórz najważniejsze zarzuty, jakie Illich kieruje pod adresem szkoły. Co proponuje on zamiast szkoły?
  4. Zapoznaj się z (niewielką objętościowo) książką Johna Dewey’a Moje pedagogiczne credo (Warszawa 2005). Zrekonstruuj na tej podstawie podstawowe założenia pedagogiki progresywistycznej.
  5. Sięgnij do książki Davida Tuohy Dusza szkoły. O tym, co sprzyja zmianie i rozwojowi (Warszawa 2002). Zapoznaj się z przedstawionymi tam metaforami szkoły jako: ogrodu, orkiestry, fabryki. Zestaw te metafory z opisywanymi przez B.D. Gołębniak modelami szkoły: tradycyjnym, terapeutycznym, refleksyjnym i emancypacyjnym. Co jest efektem tego zestawienia? Jak mają się poszczególne metafory do opisywanych w tym rozdziale modeli szkoły?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88