Zadania do wykonania

  1. Korzystając z treści tego rozdziału oraz odwołując się do wiedzy, jaką wyniosłeś z lekcji historii ze szkoły średniej, porównaj sytuację szkolnictwa na ziemiach polskich w poszczególnych zaborach. Dokonując porównania uwzględnij takie kryteria, jak: pedagogia (praktyka wychowania).
  2. Analizując fragment rozdziału poświęcony szkolnictwu w zaborze rosyjskim oraz korzystając z opracowania pod redakcją Stefana Kieniewicza (Dzieje Uniwersytetu Warszawskiego 1807-1915) spróbuj odtworzyć dzieje Uniwersytetu Warszawskiego w okresie zaborów. Wskaż najważniejsze wydarzenia w życiu tej uczelni od momentu powstania do momentu uzyskania przez Polskę niepodległości.
  3. Na przełomie XVIII i XIX wieku w szkolnictwie średnim rozgorzały spory między tzw. klasykami, czyli zwolennikami totalnego kształcenia „klasycznego” (formalnego) a tzw. utrakwistami, którzy domagali się, aby do programu szkoły średniej włączyć szeroki zakres wiedzy realnej, a zwłaszcza nauki przyrodnicze, które czyniły w tym czasie ogromne postępy. Ustal przyczynę (przyczyny) tych sporów. Jaki typ kształcenia pojawił się w wyniku dyskusji między klasykami a utrakwistami?
  4. Według Stefana Wołoszyna „Teoretyczne i dydaktyczne podstawy nauczania i wychowania gimnazjalnego wypracował jeden z najwybitniejszych i najgłośniejszych pedagogów XIX w. – Johann Friedrich Herbart (1776-1841)” (s. 139). Sięgnij do Pism pedagogicznych J.F. Herbarta (w tłumaczeniu B. Nawroczyńskiego i T. Stery, Wrocław 1967) i odtwórz na tej podstawie poglądy Herbarta na kształcenie gimnazjalne.

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88