Zagadnienia do dyskusji

  1. Jakie zjawiska i procesy sprawiły, że w XIX wieku miało miejsce upowszechnianie i demokratyzowanie się szkolnictwa?
  2. Dlaczego Johann Heinrich Pestalozzi nazywany jest „wielkim ojcem” nowoczesnej powszechnej ogólnokształcącej szkoły początkowej?
  3. Według Stefana Wołoszyna: Rozczarowanie społeczne „zwycięstwem rozumu” wieku oświecenia pobudza wielu intelektualistów do tworzenia utopijnych wizji społeczności samorządnej, zorganizowanej na podstawie zdolności jej członków, a nie posiadanego majątku (s. 141). Co było przyczyną owego rozczarowania „zwycięstwem rozumu”? Dlaczego reakcją na to rozczarowanie były tworzone w teorii i praktyce utopie pedagogiczne?
  4. Dlaczego szkolnictwo w zaborze austriackim w I połowie XIX wieku było intensywnie germanizowane, a w II połowie tego wieku uzyskało znaczną autonomię?
  5. Jednym z autorów, którego prace posłużyły uzasadnieniu potrzeby kształcenia realnego był Herbert Spencer. W swoim dziele O wychowaniu umysłowym, moralnym i fizycznym sformułował on pogląd, że wychowanie powinno przygotowywać ludzi zdolnych „do walki o byt”, którzy potrafią osiągać sukces i powodzenie w swojej działalności. Na ile aktualny jest współcześnie pogląd H. Spencera? Czy nadal należy uczyć tego, co pomoże w walce życiowej?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88