Zadania do wykonania

  1. Abstrahując od treści tego rozdziału podejmij próbę udzielenia odpowiedzi na sformułowane przez Roberta Kwaśnicę pytania:
    • Czy możliwe jest pełne przygotowanie zawodowe nauczyciela?
    • Jakie kompetencje składają się na przygotowanie zawodowe nauczycieli?
    • Na czym polega rozwój zawodowy nauczycieli?
    • Jaki jest dzisiaj polski nauczyciel?
    • Co to znaczy wspomagać nauczycieli w rozwoju?
    Swoje odpowiedzi skonfrontuj z tymi, których udziela autor rozdziału. Co wynika z tego porównania?
  2. Zaprojektuj program kształcenia nauczycieli, który będzie miał na celu wyposażenie ich w dwa rodzaje wiedzy: praktyczno-moralną i techniczną oraz odpowiadające im rodzaje kompetencji.
  3. Zaprojektuj badanie mające na celu ustalenie, jakie stadium w rozwoju zawodowym (przedkonwencjonalne, konwencjonalne, postkonwencjonalne) osiągnęli nauczyciele. Co posłuży za wskaźnik (wskaźniki) świadczący o znajdowaniu się na określonym poziomie rozwoju?
  4. Zapoznaj się z książką Otto Specka Być nauczycielem. Trudności wychowawcze w czasie zmian społeczno-kulturowych (Gdańsk 2005). Zestaw ustalenia O. Specka z obrazem nauczyciela, jaki przedstawia w tym rozdziale Robert Kwaśnica. Czy polski nauczyciel ma szansę poradzić sobie z trudnościami, o których pisze Otto Speck?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88