Recenzja książki
Lucjan Piela, Idee chemii kwantowej
Katarzyna Grabska

Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej

"Idee chemii kwantowej" (wydanie II) to podróż z przewodnikiem po świecie, który dla większości chemików wydaje sie przytłaczający i zbyt skomplikowany. Przystępny sposób przedstawienia ogromu treści nie jest codziennością a wręcz rzadko spotykanym zjawiskiem. Tym przyjemniej czyta sie książkę, która od wstępu zaskakuje. Autor od samego początku podkreśla to, co w nauce najważniejsze. Istota studiowania jest poszukiwanie i ciekawość, a sztuczne podziały nie są czymś koniecznym. Zrozumiałe jest, ze mnogość odkryć i bogactwo wiedzy chemicznej mogą okazać sie bariera dla osoby, która chce po prostu "posiąść wiedzę". Zdecydowanie rozsądniej jest zrozumieć mechanizmy, podstawowe prawa rządzące światem, i na ich podstawie nauczyć sie wyciągać logiczne wnioski, zauważać zależności. Z małych cegiełek układać obraz otaczającej rzeczywistości.

Przyjazna konstrukcja książki, na każdym kroku mająca gwarantować czytelnikowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa zapewnia, ze chemia kwantowa może być potrzebna, a co więcej ciekawa. Autorskie drzewo na samym początku nie do przeoczenia - pokazuje możliwe ścieżki lektury. W zależności od poziomu zainteresowania, czy osobistych preferencji można wybrać, czym zając sie w pierwszej kolejności. Pień wiedzy z teorii kwantów pozostaje stały, informując, bez czego trudno zrozumieć wyżej położone na grafice rozdziały. Dzięki rozwiązaniu z zaznaczeniem ścieżek wiedzy, osoby, które zetknęły sie wcześniej z tematyka kwantów mogą zacząć lekturę w dowolnym momencie, czerpiąc maksymalna naukowa satysfakcje z lektury. Każdy rozdział, dzięki jasnej i powtarzalnej konstrukcji, stwarza możliwość szerokiego zrozumienia tematu krok po kroku. Wspaniałe, ze na początku każdego z piętnastu wykładów budujących książkę jest wytłumaczone, dlaczego warto zajmować sie dana tematyka. Co więcej, każdy rozdział zawiera również próbę przedstawienia przyszłości danej dziedziny. Dla szczególnie zainteresowanych tematem przygotowano bogata bazę konkretnych odnośników i dalszych możliwych ścieżek poszukiwań wiedzy. Czytelnik nie pozostaje sam z wątpliwościami stwarzanymi przez problemy poruszane w książce. Dla sprawdzenia zrozumienia przygotowano specjalne pytania z odpowiedziami, mające wskazać, co zostało najlepiej przyswojone. Dodatkowe, obszerne wsparcie internetowe (strona www.pwn.pl) zapewnia dalsza pomoc w studiowaniu, czyli poszukiwaniu. Liczne pomoce dla czytelnika, jasny układ książki i język autora, odznaczający sie ogromna naukowa pasja i chęcią dzielenia sie nią, stwarza bardzo dobre warunki dla jak najpełniejszego zrozumienia świata mechaniki kwantowej leżącej u podstaw współczesnej chemii, czy może lepiej wiedzy. Na końcu podręcznika zamieszczono obszerny dodatek matematyczny, bardzo pomocny w zrozumieniu "specyficznej" matematyki sterującej mechanika na poziomie kwantowym.

Dzięki wcześniej wspomnianym pomysłom, w jednej pozycji można znaleźć to, co tak naprawdę mogłoby służyć do stworzenia wielu książek, zależnie od aktualnych potrzeb. Podobnie do "Gry w klasy", "Idee chemii kwantowej" nie maja tylko jednej prawdziwej historii. Traktowana często z dystansem chemia kwantowa staje sie o wiele bardziej przyjazna, wręcz konieczna do pełnego zrozumienia otaczającego nas świata. Bo czym byłaby chemia, czy ogólnie nauka bez pamięci o oddziaływaniach, które leża u jej prawdziwych podstaw?

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Obyczaje w Polsce
Obyczaje w Polscecena juz od 43,90zamów
Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów

Idee chemii kwantowej

Lucjan Piela

Autor, uznany dydaktyk, zadbał o to, by studenci poznawali chemię kwantową w sposób łatwy i przyjemny, czemu służy zarówno potoczysty język wykładu, jak również sugestywne rysunki wykonane przez autora.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88