Zagadnienia do dyskusji

  1. Dlaczego merytokratyczna interpretacja społecznych funkcji edukacji stała się częścią publicznego dyskursu i zdrowego rozsądku?
  2. Czy uzasadnione jest przekonanie merytokratów głoszące, że: „Jeśli ktoś jest zarówno uzdolniony, jak i umotywowany, to na pewno odniesie sukces; jeśli nie – to sam jest sobie winny” (s.330)?
  3. Według Pierra Bourdieu „edukacja – za »maską neutralności« potwierdza nierówności społeczne, a to poprzez przekształcanie różnic klasowych w kulturowe i ekonomiczne »korzyści«” (s. 332). Jakie zjawiska potwierdzają ten pogląd?
  4. Który z typów ruchliwości społecznej, wyróżnionych przez Ralpha Turnera (konkurencyjna, sponsorowana) występuje współcześnie w Polsce? Co świadczy o jego występowaniu?
  5. Jakie zagrożenia kryją się za stanowiskami dotyczącymi problemu równości w edukacji: równość możliwości na wstępie, równość rezultatów na końcu?
  6. Jaką wartość ma obecnie w naszym kraju dyplom magistra? Co decyduje o jego atrakcyjności, prestiżu, znaczeniu na rynku?
  7. Dlaczego współcześnie „»bilet uzyskiwany przy odejściu z uniwersytetu nie jest ważny na całożyciową podróż [...] dyplom akademicki jest co prawda kluczem, który przekręca zamek, lecz niekoniecznie otwiera drzwi” (s. 358)?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88