Najważniejsze terminy

znajdź termin     
aksjologia

dział filozofii zajmujący się problematyką wartości, bada naturę wartości, ustala normy i kryteria wartościowania oraz hierarchię wartości.

antropologia filozoficzna

dział filozofii zajmujący się człowiekiem.

edukacja

ogół oddziaływań służących formowaniu się (zmienianiu, rozwijaniu) zdolności życiowych człowieka.

epistemologia

dział filozofii stawiający pytania o naturę ludzkiego poznania.

filozofia wychowania

subdyscyplina naukowa podejmująca studia nad systemami i poglądami filozoficznymi, których przedmiot stanowią rozważania o wychowaniu.

kształcenie

system działań zmierzających do tego, aby uczącej się jednostce umożliwić poznanie świata, przygotowanie się do zmieniania świata i ukształtowanie własnej osobowości.

nauczanie

proces kierowania uczeniem się uczniów w toku planowej pracy nauczyciela z uczniami.

ontologia

dział filozofii stawiający pytania o naturę bytu.

subdyscyplina naukowa

dział dyscypliny naukowej, którego przedmiot stanowi wybrany obszar, np. pedagogika społeczna jako subdyscyplina pedagogiczna zajmuje się środowiskowymi uwarunkowaniami procesów edukacyjnych.

system oświatowo-wychowawczy

ogół odpowiednio powiązanych ze sobą placówek i instytucji kształcenia i wychowania.

uczenie się

proces nabywania względnie trwałych zmian w szeroko rozumianym zachowaniu (wiadomości, umiejętności, nawyki, postawy), w trakcie bezpośredniego i pośredniego poznawania rzeczywistości (doświadczenia i ćwiczenia).

wychowanie

świadome i celowe działanie pedagogiczne zmierzające do osiągnięcia względnie stałych skutków (zmian rozwojowych) w osobowości wychowanka.

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88