Rozdział 10

heitler.nb - Przykład korelacji i braku korelacji w funkcjach falowych molekuły wodoru. W pierwszym przykładzie bierzemy funkcję Heitlera - Londona, a w drugim funkcję Hartree - Focka. W obu przypadkach elektron nr 1 umieszczamy dokładnie na jądrze a (lewym) i patrzymy na wartości funkcji falowej obliczanej dla rożnych pozycji elektronu nr 2. Widać, ze w przypadku funkcji Heitlera - Londona drugi elektron wieje na jądro b, natomiast w przypadku funkcji Hartree - Focka nic się dzieje; elektron nr 2 cały czas nie wyróżnia żadnego jądra.

helatom.nb - Przykład korelacji, braku korelacji i antykorelacji w funkcjach falowych atomu helu, opis na str.531 i 532 książki.

holeex.nb - Dziura wymienna w molekule h2-, opis na str. 535 książki. W pierwszym przypadku elektron nr 1 jest na jądrze a, a elektron 2 na jądrze b. Elektron nr 3 uciekł na jądro b, bo boi się elektronu nr 1, który ma taką jak on współrzędną spinową, wcale natomiast nie boi się elektronu nr 2! W drugim przypadku elektron nr 1 umieściliśmy na jądrze b (razem z elektronem nr 2). Elektron nr 3 skoczył wtedy na jądro a!

Idee chemii kwantowej

Lucjan Piela

Autor, uznany dydaktyk, zadbał o to, by studenci poznawali chemię kwantową w sposób łatwy i przyjemny, czemu służy zarówno potoczysty język wykładu, jak również sugestywne rysunki wykonane przez autora.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88