Rozdział 4

jednabariera.nb - Rozwiązanie równania Schrödingera dla cząstki o masie m, o energii EE, nadlatującej z lewa na prostokątną barierę potencjału o wysokości V i szerokości A. Wykreślona jest "kawałkami" zarówno cześć rzeczywista jak i urojona funkcji falowej.

dwiebariery.nb - Elektron (masa = 1 j. at.) nadlatuje z lewa z energią kinetyczną EE na układ dwóch barier, każda o wysokości V i szerokości A i odstępie L miedzy nimi. Obliczamy funkcję falową (cześć rzeczywista i urojona, "kawałkami") rozwiązując równanie Schrödingera.

femo_metoda.nb - Metoda FEMO czyli wykorzystanie rozwiązania dla cząstki w pudle 1D do modelowania molekuł o sprzężonym układzie wiązań pojedynczych i podwójnych. Obliczana jest gęstość elektronowa jako funkcja położenia wzdłuż molekuły o długości L. Obliczenia wykonano dla butadienu, heksatrienu, benzenu, benzenu + i benzenu -.

oscylator_2d.nb - Funkcje falowe dla oscylatora harmonicznego jednowymiarowego i dwuwymiarowego.

pudlo_2d.nb - Kilka funkcji falowych dla cząstki w pudle kwadratowym o boku L. Liczby całkowite nx i ny są liczbami kwantowymi.

Idee chemii kwantowej

Lucjan Piela

Autor, uznany dydaktyk, zadbał o to, by studenci poznawali chemię kwantową w sposób łatwy i przyjemny, czemu służy zarówno potoczysty język wykładu, jak również sugestywne rysunki wykonane przez autora.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88