Zapytaj matrixa

Forum dyskusyjne Zapytaj Matrixa zostało otworzone przede wszystkim dla osób, które chcą poszerzać horyzonty i wymieniać się ciekawymi spostrzeżeniami na temat fizyki. Oczekujemy, że zadawane pytania będą służyły właśnie tym celom. Uprzedzamy, że na pytania o charakterze "rozwiąż za mnie problem" bądź na pytania już zadane na forum Morpheus nie będzie udzielać odpowiedzi.

zadaj pytanie


Stal nie jest ferromgnetykiem

mindmax: Dlaczego stalowa kula(np z łożyska)nie da się namagnesować(autopsja)?Jak to świadczy o polu magnetycznym Ziemi,które pochodzi z kulistego-magnetycznego jądra?

Morpheus: Z tego co się orientuje to stal nierdzewna nie jest ferromagnetykiem, i dlatego twoje próby zakończyły się niepowodzeniem. I nie świadczy to w żaden sposób o polu magnetycznym Ziemi.

skomentuj

Rozpraszanie światła w próżni

smoq: Może mi ktoś powiedzieć, czy światło ulega rozproszeniu w próżni (chodzi o próżnię kosmiczną)?

Morpheus: W idealnej próżni nie. Ale w kosmosie nie ma idelanej próżni i zawsze coś się trafi na drodze - jakiś zabłąkany proton lub elektron więc trochę się rozporoszy.

skomentuj

Dlaczego światło rozchodzi się w próżni?

ja: Dlaczego światło rozchodzi się w próżni?

Morpheus: Z pytaniami pt. Dlaczego? w Fizyce (i nie tylko w Fizyce) jest pewien problem że jakąkolwiek odpowiedź by się dało, to można zadać kolejne bardziej fundamentalne pytanie dlaczego. Z tego powodu nie oczekuj, że dostaniesz odpowiedź na to pytanie dzięki któremu doznasz iluminacji i bedzie dla ciebie oczywiste, że tak jest.

Tyle co mogę powiedzieć, to to, że jeśli działamy w ramach fizyki klasycznej, to światło jest falą elektromagnetyczną (ruchem pół elektrycznych i magnetycznych), której zachowanie opisują równania Maxwella. Okazuje się, że wystarczy rozważyć równania Maxwella w próżni (tzn. bez obecności żadnej materii) aby znaleźć rozwiązania tych równań które opisują rozchodzenie się fal elektromagnetycznych - i prędkość rozchodzenia się tych fal jest równa 300000 km/s
W tym sensie jest to odpowiedź na pytanie dlaczego światło może rozchodzić się w próżni -- bo tak mówią równania Maxwella.

...tylko nie pytaj się dalej dlaczego obowiązują równania Maxwella
bo wtedy będę miał troszkę większy problem...

komentarze: 2

Perpetum Mobile

RAPIN: Czy istnieje, jest możliwe skonstrułowanie urządzenia które samo by produkowało energie np.elektryczną takie urządzenie oczywiście zbudowane w odpowiedniej skali myśle że zastąpiłoby wszystkie elektrownie

Morpheus: Takich ja ty to już w historii nauki były tysiące. No cóż nigdy nic nie wiadomo na pewno. Próbuj! Albo zostaniesz okrzyknięty zbawcą świata, albo kolejnym szaleńcem :-).

skomentuj

Kiedy znikaja domeny magnetyczne?

EwQa: kiedy przestają istnieć domeny w magnesie?

Morpheus: Gdy ferromagnetyk zostanie podgrzany powyżej pewnej temperatury, zwanej temperaturą Curie, znikają jego własności ferromagnetyczne, czyli długo zasięgowe uporządkowanie momentów magnetycznych
(domeny magnetyczne). Przykladowo dla żelaza temperatura ta wynosi 1043K

skomentuj

Nawiagacja w łodzi podwodnej

kaśka: jak można wskazać kierunek w łodzi podwodnej i jak to działa

Morpheus: Używanie kompasu jest mocno utrudnione z uwagi na otaczające zewsząd żelazo, które jest ferromagnetykiem i silnie zakłóca pole magnetyczne ziemi. Oczywiście można wypłynąć na powierzchnię i spojrzeć na gwiazdy :-). Ale jeśli chce się nawigować pod wodą, to jednym z tradycyjnych rozwiązań (poza nawigacją radiową, GPS itp.) jest użycie żyroskopu - czyli szybko kręcącej się bryły sztywnej która utrzymuje kierunek obrotu mimo że łódź będzie skręcać. Więc jak dobrze wykalibrować na początku, to można wiedzieć, gdzie jest północ.

skomentuj

Perpetum mobile pierszego i drugiego rodzaju

c-b-r: Jaka jest różnica między perpetum mobile pierwszego rodzaju a perpetum mobile drugiego rodzaju?

Morpheus: Perpetum mobile pierwszego rodzaju:

Urządzenie, które nie potrzebuje dostarczania z zewnątrz energii do działania, a wykonuje pracę - tym samym łamie zasadę zachowania energii.

Perpetum mobile drugiego rodzaju:

Urządzenie które jest w stanie przekształcić energię cieplną w pracę mechaniczną ze 100% sprawnością - czyli całe ciepło jakie pobiera np. z powietrza przekształca na pracę. Urządzenie to nie łamie zasady zachowania energii ale za to łamie drugą zasadę termodynamiki - takie urządzenie mogłoby doprowadzić do zmniejszenia entropii w układzie zamknietym.

komentarze: 2

Prawa, lewa przez telefon

Andrzej: Jak przekazać przez telefon obcej istocie gdzie jest strona prawa?

Morpheus: Oczywiście musimy wykorzystać jakieś uniwersalne zjawisko fizyczne, które ta istota mogłaby u siebie powtórzyć i na tej podstawie można by ustalić która strona jest która. W zasadzie mogłoby to być niemożliwe, gdyby wszystkie prawa fizyki były niezmiennicze względem tzw. operacji parzystości (odbicia w lustrze), w wyniku której lewa strona zamienia się na prawą. Na szczęście tak nie jest i w zjawiskach gdzie rolę odgrywają tzw. oddziaływania słabe, może zajść sytuacja, że pewna strona jest uprzywilejowana względem drugiej - produkty rozpadu cząstki lecą "bardziej w prawo niż w lewo", tzn. że gdybyśmy obserwowali to zdarzenie w lustrze to cząstki by leciały "bardziej w lewo niż w prawo" a tym samym moglibysmy rozróżnić czy patrzymy na zajwsko w lustrze czy bezpośrednio. Pierwszym zjawiskiem w którym zaobserwowano łamanie parzystości był rozpad beta jąder kobaltu-60, zaobserwowany w 1957.

Używając tego zjawiska można powiedzieć istocie przez telefon: "Obserwuj rozpad kobaltu. Strona w którą leci więcej cząstek po rozpadzie to strona prawa."

skomentuj

Justyna: co to jest fala płaska? i jakie jest jej równanie?

Pytanie już było

skomentuj

Perpetum mobile w mikroskali

Przemek: Przy omawianiu zagadnien fizyki w skali makro czesto idealizuje sie dany ruch poprzez pominięcie wpływu tracia (np. nieważka nitka). Jak to jest w fizyce "mikroswiata" (zjawisko fotoelektryczne, rozpraszanie Comptona itp). Oczywiscie tutaj nie ma o co "trzeć", ale nie mogę uwolnić się od zadumy, iż tutaj nie ma (?) strat (?) energii. A może właśnie w takiej skali jest możliwa bydowa perpetum mobile? Proszę o komentarz.

Morpheus: No więc rzeczywiście na poziomie mikro nie mówimy o tarciu, energia jest zachowana. Oczywiście często energia przekształca się w formy niepożądane, np. dwie cząstki się zderzają i w wyniku zderzenia emitują foton, który unosi część ich energii kinetycznej - w tym sensie można powiedzieć, że one straciły energię. Co do perpetum mobile to rozumiem, że chodzi o takie perpetum mobile drugiego rodzaju, czyli maszynę która wytwarza pracę, z energi przypadkowego ruchu cząstek (perpetum mobile pierwszego rodzaju produkuje energię z niczego więc łamie zasadę zachowania energii). Ludzie myśleli o tym. Jakby kontrolować każdy atom i sprytnie się z nim obchodzić to można by przekształcić energię przypadkowego ruchu termicznego w użyteczną pracę - jednym z pomysłów jest tak zwany demon Maxwella.
Ale niestety przy głebszej analizie okazuje się, że nic z tego, że w końcu więcej kosztuje nas cała zabawa pracy niż z tego uzyskujemy.

skomentuj

« wsteczdalej »


zadaj pytanie

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88