Najważniejsze terminy

znajdź termin     
agnostycyzm

stanowisko filozoficzne wykluczające możliwość poznania absolutu (Boga), ograniczające możliwości poznawcze człowieka do zjawisk zmysłowych, negujące częściowo lub całkowicie zdolność poznania obiektywnej rzeczywistości, a zwłaszcza poznania „istoty” rzeczy, natury związków przyczynowych i prawidłowości rozwojowych występujących w świecie.

ateizm

pogląd nie uznający istnienia Boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych.

autentyczność

w sensie negatywnym polega na uwolnieniu się od alienacji (wyobcowania), która zachodzi, gdy wytwory człowieka przejmują nad nim władzę. W sensie pozytywnym zgodność z najgłębszym „ja”, która zachodzi wówczas, gdy słowa i czyny wynikają z najbardziej wewnętrznego, osobistego nastawienia i są prawdziwe, intensywnie przeżywane.

dialog

termin oznaczający metodę, proces i postawę. Metoda dialogu to sposób komunikacji, w której podmioty dążą do wzajemnego zrozumienia, zbliżenia się oraz współdziałania; proces dialogu zachodzi wówczas, gdy przynajmniej jeden z elementów zawartych w metodzie zostanie uwzględniony; postawa dialogu to gotowość otwierania się na rozumienie, zbliżenie się i współdziałanie w stosunku do otoczenia.

egzystencjalizm

  • stanowi kontynuację starej tradycji filozoficznej, ogniskującej się na problemie człowieka;
  • współczesny kierunek filozofii, według którego istnienie ludzkie nie jest z góry wyznaczone, ale tworzone przez samego człowieka, który jest wolny i całkowicie odpowiada za swoje czyny, to jednak czyni ludzką egzystencję nieautentyczną, bowiem człowiek postawiony jest wobec konieczności ciągłych, niczym nie zdeterminowanych wyborów, co czyni życie tragicznym.

filozofia

wiedza dążąca do poznania istoty, struktury, zasad bytu i myślenia oraz najogólniejszych praw rządzących człowiekiem, społeczeństwem i przyrodą.

filozofia egzystencjalna

termin używany niekiedy w odróżnieniu od egzystencjalizmu dla oznaczenia jedynie kierunku filozoficznego, podczas gdy pojęcie egzystencjalizmu ma zakres szerszy; niekiedy terminy te są traktowane zamiennie.

teizm

pogląd filozoficzno-religijny uznający poza i ponad przyrodą jedynego osobowego Boga, będącego stwórcą świata i rządzącego nim.

zaangażowanie

pochodzące z wolnego wyboru zupełne oddanie się pewnej sprawie lub osobie.

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Pedagogika. T. 1-2
Pedagogika. T. 1-2cena juz od 63,80zamów
Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88