Zagadnienia do dyskusji

  1. Stefan Wołoszyn pisze, iż „wychowanie spartańskie było surowe, rygorystycznie »wojskowe«; wychowanie ateńskie zaakcentowało i kultywowało indywidualność i podmiotowe (osobiste) dążenia i aspiracje wychowanka”. Posługując się tym rozróżnieniem wskaż wśród stosowanych w XX wieku praktyk wychowawczych przykłady rozwiązań nawiązujących do tradycji spartańskiej i ateńskiej.
  2. Charakteryzując rolę, jaką w kulturze pedagogicznej starożytnej Grecji odegrały ówczesne szkoły filozoficzne Stefan Wołoszyn przywołuje nazwiska Platona, Arystotelesa i Sokratesa. Sięgnij do biografii każdego z tych filozofów (ukazały się one w wydawanej przez Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” serii „Myśli i ludzie”). Odtwórz na tej podstawie poglądy każdego z myślicieli na wychowanie i porównaj je ze sobą. W stosunku do każdego z filozofów spróbuj wskazać pogląd lub poglądy, które są podzielane współcześnie.
  3. Wychowanie u starożytnych Greków i Rzymian było świeckie. Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa wychowanie zyskało religijne, pozaziemskie uzasadnienie. Chrześcijaństwo odwracało „człowieka od świata doczesnego, od jego dóbr i uciech, także od państwa i jego polityki zarówno obywatelskiej, jak militarnej”. Jakie konsekwencje dla wychowania powodowała ta zmiana. Jak zmieniła się praktyka wychowania wraz z rozkładem cesarstwa rzymskiego?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88