Najważniejsze terminy

następne »
znajdź termin     
nauczanie całościowe

inaczej nauczanie globalne, łączne. Kierunek dydaktyczny traktujący treści i metody pracy w klasach początkowych jako określone całości tematyczne, które obejmują różne treści, zgodnie z tym, jak występują one w życiu, a nie jako odrębne przedmioty nauczania.

nauczanie łączne

inaczej nauczanie całościowe.

New Age

Nowa Era, Era Wodnika; konglomerat bardzo różnych postaw i ruchów przeciwstawiających się zracjonalizowanej i stechnokratyzowanej kulturze Zachodu.

Nowe Wychowanie

reformatorski ruch pedagogiczny, rozwijający się w I połowie XX wieku w wielu krajach Europy. Zmierzał on do odnowy szkoły, treści i metod kształcenia oraz wychowania.

ośrodki zainteresowań

koncepcja nauczania i wychowania dzieci zaproponowana przez belgijskiego lekarza i pedagoga Ovde’a Decroly.

pedagogika porównawcza

dyscyplina i kierunek badań pedagogicznych zmierzający do porównywania organizacji i społecznego funkcjonowania systemów oświatowo-wychowawczych w poszczególnych krajach i regionach świata. Zwana inaczej pedagogiką systemów powszechnego kształcenia czy polityką oświatową.

plan daltoński

system organizacji pracy szkolnej, którego nazwa wywodzi się od miasta Dalton (USA, stan Massachusetts), wprowadzony przez Helen Parkhurst w latach 1919-1920.

plan mannheimski

stworzona przez Antona Josepha Sickingera koncepcja doboru pedagogicznego na podstawie uzdolnień dzieci.

reforma systemu edukacji

zmiana ustroju, treści i organizacji całego systemu szkolnego lub niektórych jego części. Spowodowana przez przeobrażenia życia społeczno-gospodarczego kraju oraz konieczność dostosowania do nich działalności szkolnictwa.

system szkolny

inaczej ustrój szkolny.

szkoła pracy

nazwa różnych kierunków pedagogicznych, których wspólnym założeniem było przeciwstawienie się szkole jednostronnie intelektualistycznej oraz powiązanie nauczania z różnymi formami aktywności i pracy twórczej uczniów.

UNESCO

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization; Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Wyspecjalizowana agenda ONZ, z siedzibą w Paryżu, założona w 1946 r.

następne »

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88