Zadania do wykonania

  1. Dla oświecenia charakterystyczne są trzy kierunki filozoficzne: racjonalizm, empiryzm, krytycyzm. Scharakteryzuj każdy z tych kierunków, uwzględniając zwłaszcza przyjmowaną przez nie koncepcję człowieka.
  2. Stefan Wołoszyn, charakteryzując twórczość Jeana Jacquesa Rousseau pisze m.in.: „dlatego Rousseau – podobnie jak cała pedagogika oświecenia – traktuje wychowanie nie w kategoriach społeczno-obywatelskich, lecz w kategoriach ogólnoludzkich. Jego »naturalizm pedagogiczny« jest upominaniem się o prawa człowieka i człowieczeństwa każdego człowieka” (s. 118). Na czym polega dylemat pedagogiczny Rousseau? Dlaczego człowiek jest ważniejszy niż obywatel? Jak ten dylemat jest rozstrzygany współcześnie?
  3. Fryderyk Wilhelm II wprowadził jako pierwszy obowiązek szkolny w 1783 roku. Scharakteryzuj kontekst społeczno-kulturowy, w którym została podjęta ta decyzja. Dlaczego obowiązku szkolnego nie udało się wprowadzić wcześniej, np. w okresie renesansu.
  4. Sięgnij do Pism i projektów pedagogicznych doby Komisji Edukacji Narodowej (Wrocław 1973). Zapoznaj się z zamieszczonym tam „Sposobem edukacji w XV listach opisanym, które do Komisji Edukacji Narodowej od bezimiennego autora były przesyłane R.P. 1775”. Jaki projekt edukacji zawiera ten tekst. Co zarzuca dotychczasowej szkole?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88