Najważniejsze terminy

następne »
znajdź termin     
Akademia Platońska

szkoła filozoficzna funkcjonująca w gaju poświęconym Akademosowi, która przetrwała całe wieki.

efebia

instytucja państwowa ukształtowana po klęsce pod Cheroneą w 338 r. p.n.e., dwuletnia szkoła wieńcząca kształcenie obywatelskie i wojskowe w starożytnych Atenach.

gimnazjarcha

osoba, która utrzymywała gimnazjon, szkołę przeznaczoną dla dorastających Ateńczyków.

gimnazjon

szkoła, w której kontynuowali kształcenie umysłowe i fizyczne dorastający Ateńczycy.

hellenizm

termin stworzony przez niemieckiego historyka z XIX w. – Johanna Gustawa Droysena, obejmujący lata 336 – 30 p.n.e., tj. od daty wstąpienia na tron Aleksandra Wielkiego i podboju monarchii perskiej do daty zdobycia przez Rzym ostatniego państwa hellenistycznego – Egiptu.

kalokagathia

greckie kalós – piękny, agathós – dobry, szlachetny; ateński ideał wychowawczy, zgodnie z którym wychowanie powinno zapewnić „estetyczną” proporcję: harmonię i wszechstronność.

Lykeion

szkoła filozoficzna prowadzona przez Arystotelesa, nazywana szkołą perypatetów; od nazwy Lykeion pochodzi termin liceum.

paideia

ateński ideał wychowawczy, zgodnie z którym wychowanie powinno zapewnić „estetyczną” proporcję: harmonię i wszechstronność (w innym znaczeniu termin ten oznacza kulturę osobistą).

palestra

zakład, którym kierował pedotriba, zajmujący się wychowaniem fizycznym.

pedagog

w języku greckim paidagogós; od dwóch słów: país, w dopełniaczu paídos – chłopiec i ago – prowadzę (agogós – przewodnik), czyli opiekun, osoba „prowadząca” chłopca.

pedotriba

kierownik zakładu zajmującego się wychowaniem fizycznym, zwanego palestrą.

retoryka

w starożytności jedna z siedmiu sztuk wyzwolonych, w rzymskiej „teorii” pedagogicznej wykształcenie retoryczne zyskało naczelne miejsce, sztuka przemawiania była umiejętnością niezbędną dla każdego Rzymianina.

następne »

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88