Zadania do wykonania

  1. Stefan Wołoszyn, charakteryzując klasztory i szkoły kościelne pisze, że „wkład zakonów (...) w rozwój cywilizacyjny Europy był ogromny” (s. 97). Sięgnij do Źródeł do dziejów wychowania i myśli pedagogicznej (wyb. i oprac. S. Wołoszyn, tom 1, wyd. 2 zm., Kielce 1995), zapoznaj się z zamieszczoną tam „Regułą zakonu benedyktynów” i spróbuj na tej podstawie określić, na czym ten wkład polegał. Wykonaj takie samo zadanie w odniesieniu do innych zakonów, które powstały w średniowieczu.
  2. Kalina Bartnicka i Irena Szybiak w Zarysie historii wychowania (Warszawa 2001) opisując „przemiany szkoły i wychowania w obrębie wieków średnich” wyodrębniają cztery podokresy:
    • wiek VI-VIII – czas powstawania ustroju feudalnego;
    • wiek IX-XI – okres stabilizacji struktury stanowej;
    • wiek XI-XIII – czas rozkwitu średniowiecza;
    • wiek XIV-XV – okres schyłku średniowiecza.
    Przyjmując ten podział spróbuj uporządkować treść rozdziału „Oświata i wychowanie w epoce średniowiecza”, przyporządkowując poszczególnym wyróżnionym okresom opisane tu wydarzenia, procesy, zjawiska.
  3. W społeczeństwie średniowiecznym można wyróżnić następujące stany: chłopstwo, rycerstwo, mieszczaństwo, duchowieństwo. Określ związek pomiędzy taką strukturą społeczną a funkcjonującymi w średniowieczu typami szkół i rodzajami wychowania.
  4. Historycy wychowania formułują pogląd głoszący, że „od XII do XIV wieku Polska zbudowała pełną strukturę szkolnictwa, analogiczną do zachodniej: od szkół parafialnych do uniwersytetu”. Wskaż fakty (wymienione w analizowanym rozdziale) potwierdzające zasadność takiego poglądu. Na czym polegała specyfika polskiego szkolnictwa w okresie średniowiecza?

Pedagogika. T. 1-2

Pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego

Podręcznik przedstawia prądy i kierunki współczesnej pedagogiki, metody badań, związek teorii z praktyką, współczesne teorie wychowania, wprowadza w zagadnienia socjalizacji młodego pokolenia, inspiruje do twórczej refleksji nad wychowaniem i kształceniem.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą opanować materiał z podręcznika pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2 i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku pod red. Z. Kwiecińskiego i B. Śliwerskiego Pedagogika. T. 1-2.

więcej »

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88