Laser

Światło w laserach emitowane jest, podobnie jak w zwykłych żarówkach, w wyniku przejść atomów pomiędzy stanami o wyższej a stanami o niżej energii. Podstawową różnicą pomiędzy działaniem lasera a żarówki jest fakt, że w laserze wszystkie atomy emitują światło w sposób skorelowany, natomiast w żarówce każdy atom emituje światło w sposób niezależny od innych atomów. Dzięki tej korelacji pomiędzy atomami światło laserowe ma wyjątkowe własności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła:

Słowo laser jest skrótem od angielskiej nazwy Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania). W atomach lasera zachodzą trzy podstawowe procesy:

Oddziaływanie promieniowania i materii w procesach a) absorpcji, b) emisji spontanicznej, c) emisji wymuszonej. Atom (materia) przedstawiony jako czerwona kropka może się znajdować albo w stanie kwantowym o niższej energii E0, albo w stanie kwantowym o wyższej energii Ex. W procesie (a) atom pochłania z fali świetlnej foton o energii hv. W procesie (b) atom emituje spontanicznie foton o energii hv. W procesie (c) światło o energii fotonów hv wymusza emisję fotonu o tej samej energii, zwiększając tym samym energię niesioną przez falę świetlną

  1. Absorpcja. Podczas absorpcji atom pochłania kwant pola elektromagnetycznego (foton) i przechodzi ze stanu o niższej energii do stanu o energii wyższej . Zgodnie z zasadą zachowania energii musi zachodzić związek , gdzie jest energią pochłoniętego fotonu.
  2. Emisja spontaniczna. W procesie emisji spontanicznej atom, który początkowo znajduje się w stanie wzbudzonym o energii , samorzutnie przechodzi do stanu o niższej energii , emitując przy tym foton o energii .
  3. Emisja wymuszona. Gdy atom znajduje się w stanie wzbudzonym, obecność promieniowania może wymusić jego przejście do stanu podstawowego. Obecność fotonu wymusza przejście w atomie i emisję fotonu identycznego z fotonem wymuszającym, w wyniku czego fale związane z oboma tymi fotonami mają taką samą długość, fazę, polaryzację i kierunek rozchodzenia się.

Właśnie dzięki zjawisku emisji wymuszonej wszystkie atomy w laserze emitują światło o identycznych własnościach. To powoduje, że światło laserowe ma cechy wymienionej powyżej. Aby zjawisko emisji wymuszonej mogło zachodzić i laser mógł działać, trzeba w jakiś sposób umieszczać atomy w stanach wzbudzonych. Operacja umieszczania atomów w stanach wzbudzonych nazywa się pompowaniem. W zależności od rodzaju lasera pompowanie przebiega w różny sposób, np. w wyniku wyładowań elektrycznych lub przy użyciu lamp błyskowych. Aby laser mógł działać, pompowanie musi doprowadzić do sytuacji, w której więcej atomów znajduje w stanie wzbudzonym niż w stanie podstawowym (stan taki nazywamy inwersją obsadzeń), gdyż tylko wtedy może następować wzmocnienie światła w laserze (więcej fotonów będzie emitowanych dodatkowo w wyniku emisji wymuszonej, niż będzie pochłanianych w wyniku absorpcji).

Linki

Lasers - wykład z animacjami i apletami dotyczący mechanizmu działania laserów.

How Lasers Works? - podstawy działania lasera.

A Brief History of Lasers - krótka historia lasera. Tabela z najważniejszymi wydarzeniami z historii rozwoju laserów.

Teraz do 20% taniej w Księgarni PWN

Podstawy ekonomii
Podstawy ekonomiicena juz od 47,90zamów
Podstawy fizyki. T. 1-5
Podstawy fizyki. T. 1-5cena juz od 219,60zamów
Półwiecze
Półwieczecena juz od 47,90zamów

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88