Oddziaływania fundamentalne i cząstki elementarne (fundamental interactions and elementary particles) (HRW rozdz. 45)


Detektor cząstek OPAL (omni-purpose apparatus) zainstalowany w europejskim laboratorium cząstek wielkich energii CERN (Genewa, Szwajcaria). OPAL został zaprojektowany do pomiaru energii cząstek wytwarzanych w zderzeniach elektronów i pozytonów o energiach 50 GeV. Mimo że detektor ma pokaźne rozmiary, jest mały w porównaniu z samym akceleratorem, który ma kształt pierścienia o obwodzie 27 km


Oddziaływania fundamentalne (fundamental interactions)

Według współczesnej fizyki istnieją tylko cztery podstawowe typy oddziaływań we wszechświecie. Z każdym z typów oddziaływań związane są pewne cząstki pośredniczące odpowiedzialne za przenoszenie oddziaływania.

Cząstki elementarne (elementary particles)

Elementarne cząstki materii (czyli wszystkie cząstki elementarne poza cząstkami pośredniczącymi oddziaływań) można podzielić na leptony (leptons) i kwarki (quarks). Leptony są cząstkami, które nie oddziałują silnie. Leptony można pogrupować w trzy rodziny: elektronową, mionową i taonową (TABELA 45.2). Mion i taon są cząstkami nietrwałymi. Każdy lepton ma również swoją antycząstkę. Wszystkie leptony mają spin , co oznacza że są fermionami (fermions).

Kwarki są cząstkami elementarnymi które oddziałują silnie. Istnieje sześć kwarków o różnych ,,zapachach'' (TABELA 45.5) i każdy z kwarków posiada również swoją antycząstkę. Wszystkie kwarki mają spin , co oznacza, że są fermionami. Cząstki zbudowane z kwarków nazywamy hadronami. Trzy kwarki tworzą cząstki zwane barionami (np. proton, neutron), dwa kwarki tworzą cząstki zwane mezonami.

Obecnie uważamy, że cała materia jest zbudowana z leptonów i kwarków.


Fermiony i bozony (fermions and bosons)

Cząstki możemy podzielić również ze względu na wartość własnego momentu pędu, zwanego spinem. Cząstki o spinie całkowitym nazywamy bozonami, natomiast cząstki o spinie połówkowym nazywamy fermionami. Pośród cząstek elementarnych wszystkie cząstki materii (leptony i kwarki) są fermionami. Bozonami natomiast są cząstki pośredniczące w oddziaływaniach (np. fotony, gluony). Cząstki złożone z wielu cząstek elementarnych mogą być albo fermionami, albo bozonami w zależności od liczby składających się na nie fermionów. Całkowity spin cząstek złożonych z nieparzystej liczby fermionów jest połówkowy, a w związku z tym są one również fermionami (np. proton złożony z trzech kwarków), natomiast całkowity spin cząstek złożonych z parzystej liczby fermionów jest liczbą całkowitą, a w związku z tym cząstki te są bozonami.

Fermiony podlegają zakazowi Pauliego, który mówi, że w danym stanie kwantowym może znajdować się tylko jedna cząstka. Bozony nie podlegają zakazowi Pauliego, czyli w każdym stanie kwantowym może znaleźć się dowolna ich liczba.

Cząstki i antycząstki (particles and antiparticles)

Każda z cząstek elementarnych ma również swoją antycząstkę. Odpowiadające sobie cząstki i antycząstki mają tę samą masę, spin, lecz przeciwny ładunek. Podobnie, cząstki złożone mają odpowiadając im antycząstki, na przykład antycząstką wodoru złożonego z protonu i elektronu jest antywodór złożony z pozytonu (antyelektronu) i antyprotonu. Gdy cząstka zderza się ze swoją antycząstką następuje proces zwany anihilacją, w wyniku którego zderzające się cząstki giną, a z uwolnionej energii powstają fotony i inne cząstki.

Linki

Przygoda z cząstkami - interaktywna podróż po świecie kwarków, neutrin, antymaterii, dodatkowych wymiarów, ciemnej materii, akceleratorów i detektorów cząstek.

Cegły i Cement Natury - krótki przegląd podstawowych cząstek i oddziaływań we wszechświecie.

CERN - polska strona europejskiej organizacji badań jądrowych CERN.

Boska cząstka - wspaniała książka popularnonaukowa o cząstkach elementarnych i osiągnięciach fizyki współczesnej.

Particle Physics - zabawna interaktywna prezentacja ośrodka CERN, zagadnień związanych z cząstkami elementarnymi i historii ich poznawania.

The Discovery of the Electron - historia odkrycia elektronu.

Structure of Matter - edukacyjna strona komitetu noblowskiego na temat budowy materii.

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88