Zapytaj matrixa

Forum dyskusyjne Zapytaj Matrixa zostało otworzone przede wszystkim dla osób, które chcą poszerzać horyzonty i wymieniać się ciekawymi spostrzeżeniami na temat fizyki. Oczekujemy, że zadawane pytania będą służyły właśnie tym celom. Uprzedzamy, że na pytania o charakterze "rozwiąż za mnie problem" bądź na pytania już zadane na forum Morpheus nie będzie udzielać odpowiedzi.

zadaj pytanie


Fala płaska

Kasia: Co to jest fala płaska?

Morpheus: W przypadku fal rozchodzących się w trzech wymiarach, fala płaska to taka fala której punkty będące w tej samej fazie drgań (np. w maksimyum wychylenia) tworzą płaszczyzne. Gdybyś wzięła ogromną płaszczyznę (najlepiej nieskończoną) i poruszała nią do przodu i do tyłu to byś wytworzyła płaską fale w powietrzu (fale dźwiękową).

W przypadku fali w dwóch wymiarach (np. fala na wodzie) punkty drgające w tej samej fazie tworzą linię prostą.

A w przypadku fali w jednym wymiarze (fala na sznurze), nie ma sensu mówić o falach płaskich czy nie płaskich....

skomentuj

Magnes przyciąga żelazo

efka: dlaczego magnes przyciąga swoim biegunem magnetycznym nie namagnesowane uprzednio kawałki żelaza, a nie przyciąga kawałków miedzi?

Morpheus: Żelazo jest ferromagnetykiem, w z wiązku z tym w zewnętrznym polu magnetycznym magnesuje się (domeny ferromagnetycznej porządkują się) i żelazo samo staje się magnesem. Namagnesowanie jest zgodne z magnesem który wytworzył pole zewnętrzne dlatego żelazo będzie przyciągane. Miedź jest diamagnetykiem, oznacza to, że również się magnesuje ale niezwykle słabo i do tego w przeciwną stronę niż w prypadku żelaza, to znaczy, że magnes będzie słabiutko odpychał miedź.

komentarze: 1

Namagnesowanie pręta

efcia: w jaki sposób mozna sprawdzić za pomocą igły magnetycznej, czy stalowy pręt jest namagnesowany?

Morpheus: Gdyby pręt jest namagnesowany to igła w zależności od tego któeym końcem ją zbliżymy do pręta be?zie albi odpychana albo przyciągana, jeśli natomiast pręt byl nienamagnesowany to igła będzie lekko przyciągana niezależnie od tego któcym końcem ją zbliżymy

skomentuj

Współczynnik tłumienia

ewelina: Co to jest współczynnik wygaszenia

Morpheus: Zazwyczaj natężenie fali poruszającej śię w ośrodku tłumiącym maleje wykładniczo z odległością przez falę przebytą:

I(x)=e^(-a*x),

wspólczynnik a nazywa się współczynnikiem tłumienia - może o to Ci chodzi gdy mówisz o wspólczynniku wygaszenia.

skomentuj

Piszczałka

Marek: Dlaczego na końcu piszczałki otwartej tworzy się zawsze strzałka. Jak wiemy
fala stojąca powstaje w wyniku interferencji fal biegnących w przeciwne strony. Skąd więc pochodzi fala odbita w piszczałce otwartej.

Morpheus: Tak nawet jak piszczałka jest otwarta powstaje fala odbita, zawsze gdy następuje zmiana warunków rozchodzenia się fali, następuje odbicie - cząstki powietrza mogą na końcu piszczałki swobodnie się poruszać i następuje odbicie podobne to tego, które następuje od swobodnego końca liny po której rozchodzi się fala. Czy ta strzałka powstaje dokładnie na końcu pszczałki to nie jest pewne - na pewno powstaje w okolicy końca. Ogólnie z mojego doświadczenia wynika, że bardzo trzeba uważać z prostym stwierdzeniem że u końca piszczałki otwartej powstaje strzałka - to może zależeć od kształtu piszczałki. Na przykład jeśli się wytwarza dźwięk za pomocą dmuchania w butelki, to obliczenie częstotliwości, przyjmując że u otworu butelki powstaje strzałka, wcale nie działa - możesz sprawdzić.

skomentuj

Ratownik i Światło

uczennik: Wyjaśni, jaki jest związek miedzy prawem załamania światła a biegnacym na pomoc ratownikiem.

Morpheus: Jeśli ratownik chce jak najszybciej dostać się do topielca, musi biec po plaży po linni prostej, a następnie na granicy piasek/woda zmienić kierunek ruchu i płynąć znów po prostej do topielca. Ratownik dozna więc "załamania" na granicy piasek/woda, podobnie jak światło przechodząc między dowma ośrodkami w których porusza się z różna prędkością. Zarówno światło i ratownik poruszają się tak aby daną drogę pokonać w jak najkrótszym czasie - i stąd można wyprowadzić prawo załamania zarówno ratownika jak i światła.

skomentuj

Zwisające przewody

kasa: W lecie przewody elektryczne zwisają, bo?

Morpheus: Przy wzroście temperatury ciała zwiększają swoje wymiary (rozszerzalność temperaturowa), w szczególności przewody elektryczne stają się dłuższe i dlatego zwisają.

skomentuj

eMCe: gdzie mozna znalezc odpowiedzi w internecie do specjalnie oznaczonych zadan w ksiazce "Podstawy fizyki" Halliday'a i Restnick'a. Kiedys byly latwo dostepne, ale po nowej wersji tej ksiązki w USA gdzies mi umknely. A rozwiazania do ich nowego wydania nie pokrywaja sie z zadaniami z polskiej wersji.

skomentuj

Kompas

ewa: 1) dlaczego do plecaka z puszkami i konserwami nie można wkładać kompasu?
2) kompas z iglą magnetyczną jest nie użyteczny w czołgu i okręcie podwodnym, dlaczego?
3) mając iglę magnetyczną, jak odróżnić, ze stal jest namagnesowana albo nienamagnesowana?

Morpheus: 1)Bo mogą być same namagneswane i zmienić namagnesowanie igły magnetycznej, tak że nie będzie już wskazywać północy.
2)Czołg jest zbudowany ze stali (w szczególności ma w sobie żalazo), które jest ferromagnetykiem, a w związku z tym łatwo się magnesuje i wytwarza własne pole magnetyczne. Wewnątrz czołgu pole magnetyczne będzie inne niż na zewnąrz.
3)Mając nienamagnesowaną stal, igła magnetyczna zbliżona do niej powinna się ustawiać w jej kierunku niezależnie czy zbliżymy do niej koniec południowy czy północny igły. Gdy stal jest namagnesowana, to igła znajdująca się w jej pobliżu będzie zawsze ustawiona w tym samym kierunku, np. zawsze koniec południowy skierowany jest w kierunku stali - gdybyśmy zbliżali koniec północny do stali, to igła się odwróci o 180 stopni.

skomentuj

Obwody magnetyczne - prawa Kirchhoffa

K: Poszukuje informacji na temat praw Kirchhoffa dla pola magnetycznego.

Morpheus: Obwód magnetyczny może być zbudowany z magnesów, elektromagnesów, czyli obiektów zawierających w sobie strumień pola magnetycznego. Tworząc obwody złożone z takich obiektów, możemy sformułować bardzo podobne prawa dotyczące zachowania strumienia magnetycznego w takich obwodach do prawa rządzących przepływem prądu w obwodach elektrycznych. Odpowiedniość wygląda następująco:

Obwod elektryczny/Obwód magnetyczny

prąd I/strumień magnetyczny Phi
napięcie V/ Sila magnetoomotoryczna F (analogiczna do sily elktromotorycznej, tylko liczona jest jako cyrkulacja nie pola eletkrycznego ale pola magnetycznego po obwodzie)

opor R/reluktancja magnetyczna R

Magnetyczne "Prawo Ohma":
Phi=F/R

"Pierwsze prawo Kirchhoffa"
Suma strumieni spotykających się w danym węźle musi być zero
- Wynika to z prawa Gaussa dla pola magnetycznego.

"Drugie prawo Kirchhoffa"
Suma zewnętrznych sił magnetomotorycznych równa się sumie
Phi*R ("spadki napięć") na kolejnych elementach obwodu.

Zerknij np. tu (ostatnie 3 slajdy):
http://pc150.imne.pwr.wroc.pl/ZME/zielinski/ELEKTROTECH 1.pdf

skomentuj

« wsteczdalej »


zadaj pytanie

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88