Zapytaj matrixa – komentarze

Bezpieczenstwo kwantowej informacji

Katarzyna : Czy informaje kwantowe przekazywane za pomocą komunikacji kwantowej byłyby potencjalnie narażone na przechwycenie lub rozszyfrowanie przez osoby niepowołane, innymi słowy,jak ewentualnie można by uchronić przepływ poufnych informacji przed hackerami? Pozdrawiam

Morpheus: Pod hasłem kryptografia kwantowa (quantum cryptography), kryje się sposób bezpiecznego rozesłania między dwoma osobami ciągu przypadkowych liczb, który może być użyty następnie jako klucz szyfrujący. Bezpieczeństwo nie polega na tym, że informacji kwantowej nie można przechwycić, no można to zrobić, jednak gdy podsłuchujący próbuje podsłuchać przesyłaną informację nieuchronnie zaburzy stan układu kwantowego. Jeśli więc dwoje osób chcących wymienić się bezpiecznie kluczem postąpi sprytnie, mogą wymysleć protokół, w którym zawsze będą widzieli, czy ktoś ich podsłuchiwał czy nie (np. protokol BB84).

W związku z tym kryptografia kwantowa pozwala rozsyłać klucz w taki sposób, że każdy ślad podsłuchiwania będzie w nim widoczny. I to niezależnie od technicznej pomysłowości podsłuchującego.

Co ciekawe, przeprowadzono już wiele eksperymentów (używając fotonów jako układów kwantowych), polegających na rozsyłaniu klucza z wykorzystaniem m.in. protokolu BB84.


Twój komentarz:
Wpis:
Podpis:

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88