Zapytaj matrixa – komentarze

Dualizm korpuskularno-falowy

Beata: Mam pytanie, co to jest kąt padania i kąt załamania oraz definicja światła według teorii kwantowej i według teorii falowej, z góry dziękuję.

Morpheus: Kąt padania jest to kąt pomiędzy padającym promieniem światła a prostą prostopadłą do powierzchni załamującej. Podobnie kąt załamania jest to kąt pomiędzy promieniem przechodzącym a prostą prostopadłą do powierzchni załamującej.

Zgodnie z fizyką XIX-wieczną, światło jest falą elektromagnetyczną.
Światłem widzialnym nazywamy fale elektromagnetyczne których długość fali mieści się w zakresie ok. 400-700 nm. Rozchodzenie się fal elektromagnetycznych opisują równania Maxwella.

W teorii kwantowej światło poza swoją naturą falową "dostaje"
jeszcze naturę cząsteczkową (korpuskularną). To znaczy, że do opisu zjawisk z udziałem światła musimy używać zarówno pojęc falowych, np.
długość fali, interferencja fal itp., jak i pojęć korpuskularnych - światło określamy jako strumień fotonów. Mówimy że fotony niosa energię światla i energia ta niesiona jest w pewnych niepodzielnych porcjach - nie możemy miec mniejszej porcji energii niż energia jednego fotonu. Fotony w tym sensie sa niepodzielne, energia zawsze dostarczana jest co najmniej w takich porcjach jak energia fotonu.
Z drugiej strony, żeby opisywać ruch fotonów i to gdzie je zarejestrujemy przez nasze detektory, musimy używać fal, których
rozchodzenie się i interferncja powiedzą nam, gdzie można się spodziewać pojawienia się fotonu. Podsumowując, można by powiedzieć, że światło są to cząstki których zachowanie opisujemy za pomocą stowarzyszonych z tymi cząstkami fal.




Twój komentarz:
Wpis:
Podpis:

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88