Zapytaj matrixa – komentarze

Skrócenie Lorentza czy tylko złudzenie optyczne?

Johnny: Jeszcze takie pytanie:dlaczego jeśli prędkość zbliża się do c to ciało "skraca się?" Na fizyce profesor wytłumaczył to na przykładzie z aparatem fot. i lecącym pretem. Z teorytcznego doświadczenia wynikało że na zdjęciu przedmiot będzie krótszy ponieważ światło nie nadąży za prętem. Po tym profesor przedstawił wzór na długość w zal. od c. Mi się jednak wydaje że to że ciała nie widać ponieważ nie światło nie zdążyło się od niego odbić nie świadczy o tym że tam tego ciała nie ma! Gdy jednak powiedziałem o tym to mi odpowiedział że to że to jest trudne to nie jest powód aby mieć wiedzę chłopa pańszczyżnianego czy jakoś tak. Według mnie ciało skraca sie tylko wizualnie (jeśli wogóle się skraca) a jeśli tak jest to z jak można podawać wzór na długość? No chyba że doświadczenie z aparatem jest do niczego???

Morpheus: Brawo za krytyczne podejście do nauczyciela. Tak trzymać, mam tylko nadzieję, że nie odbije się to na Twojej ocenie na koniec roku :-).

Masz rację, że takie wytłumaczenie jakie podał wasz nauczyciel jest nie dobre. Rozważając zagadnienia teorii względności takie jak skrócenie Lorentza czy jednoczesność zdarzeń trzeba bardzo uważnie rozróżniać co jest przedmiotem a co promieniem światła przez niego wysłanym. Oczywiście w większości rozważań w teorii względności
(również tych poprawnych) używa sie promieni światła żeby wyprowadzać dylatację czasu czy skrócenie Lorentza, ale zawsze się pamięta, że jak promień doleci do obserwatora to trzeba uwzględnić czas lotu promienia i ewentualny ruch ciała które go wyemitowało w tym czasie i na tej podstawie wnioskowac o ewnetualnym skróceniu Lorentza. Resnicku w tomie 4, jest to wyjaśnione poprawnie.
W razie czego poczytaj Wyklady Feynamnna z Fizyki, tam nikt ci ni będzie mącił w głowie.

Skrócenie Lorentza zachodzi na prawdę, to znaczy że gdyby
pręt o długości L poruszał się pewną prędkością, taka, że zgodnie ze wzorem który podał wam nauczyciel (wzór był pewnie dobry tylko wyprowadzenie złe), jego długość wynosi L'=L/2, to naprawdę mógłbyś
go zamknąć na chwilę w pudełku o długości L/2.

Ale trzeba pamiętać, Skrócenie Lorentza mówi jak przedmioty skracają się na prawdę, a nie jakbyśmy je widzieli, lub jakby wyglądały na kliszy fotograficznej! Co ciekawe gdybby dokładnie policzyć, jak
przedmioty wyglądały na kliszy (czy tez jakbyśmy je widzieli)
to okaże się, że zamiast skrócenia możemy w pewnych konfiguracjach mieć do czynienia z wydłużeniem przedmiotu! Mimo, że na prawde przedmiot jest krótszy.

Życzę powodzenia w dalszych dociekaniach


Twój komentarz:
Wpis:
Podpis:

Podstawy fizyki

David Halliday, Robert Resnick, Jearl Walker

Nowoczesny podręcznik fizyki napisany na podstawie legendarnej książki Resnicka i Hallidaya. Prezentowany materiał jest bogato ilustrowany kolorowymi, sugestywnymi zdjęciami i rysunkami oraz poparty wieloma przykładami.

więcej »

Sponsor książki Mechanika kwantowa:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
www.uksw.edu.pl

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88