Słownik

następne »
A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  Ó  P  Q  R  S  Ś  T  U  V  W  X  Y  Z  Ź  Ż 
znajdź termin     

rdzeń kręgowy (ang. spinal cord), część ośrodkowego układu nerwowego; wydłużony słup tkanki nerwowej, łączącej mózg z obwodowym układem nerwowym.

rdzeń przedłużony, opuszka (ang. medulla), obszar pnia mózgu odpowiedzialny za kontrolę powtarzających się procesów, takich jak oddychanie i bicie serca.

reakcja bezwarunkowa, Rb (ang. unconditional response), W warunkowaniu klasycznym, reakcja wywoływana przez bodziec bezwarunkowy, bez uprzedniego ćwiczenia czy uczenia się.

reakcja orientacyjna (ang. orienting reaction), reakcja fizjologiczna i behawioralna, która maksymalizuje wrażliwość na informację napływającą ze środowiska i przygotowuje organizm do natychmiastowego działania.

reakcja relaksacyjna (ang. relaxation response), stan, w którym zmniejsza się napięcie mięśniowe, aktywność korowa, tempo pracy serca i ciśnienie krwi, a oddychanie staje się wolniejsze.

reakcja warunkowa, Rw (ang. conditional response), w warunkowaniu klasycznym reakcja wywoływana przez bodziec poprzednio obojętny; występuje w wyniku powiązania bodźca obojętnego z bodźcem bezwarunkowym.

redukcja napięcia (ang. tension reduction), stan o właściwościach wzmocnienia następujący w wyniku redukcji przykrych doznań związanych z niezaspokojeniem jakiegoś popędu.

redukcjonizm (ang. reductionism), pogląd, zgodnie z którym obserwowalne zjawiska na jednym poziomie analizy mogą być wyjaśnione za pomocą bardziej fundamentalnych praw na niższym, czy bardziej podstawowym poziomie.

reguła (ang. rule), wytyczna określająca właściwe zachowanie w pewnych sytuacjach.

reguła okazywania emocji (ang. display rule), norma społeczna określająca, kiedy można publicznie okazywać emocje.

następne »

PSYCHOLOGIA I ŻYCIE

Philip G. Zimbardo

Ta książka to wzór doskonałej popularyzacji wiedzy psychologicznej. W sposób obiektywny, przystępny i wyczerpujący przedstawia główne dziedziny psychologii i pokazuje ich praktyczne zastosowania.

więcej »

Materiały dla studentów

Tu znajdziesz materiały, które pomogą Ci opanować materiał z podręcznika Zimbardo Psychologia i życie i przygotować się do egzaminu.

więcej »

Materiały dla wykładowców

Tu znajdziesz materiały, które pomogą w przygotowaniu wykładów i ćwiczeń opartych na podręczniku Zimbardo Psychologia i życie.

więcej »


Copyright © 1997-2023 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88
/usr/local/www/virtual/aneksy.pwn.pl/psychologia